شیر انبساط چیست ؟

شیر انبساط

شیر انبساط چیست؟

شیر انبساط دستگاهی است که برای کنترل جریان مبرد در یک سیستم تبرید استفاده می شوند. آن ها در جهت تغییر فشار بالای مبرد از کندانسور به فشار پایین مبرد در اواپراتور کمک می کنند.

اصطلاح «سمت پایین» برای نشان دادن بخشی از سیستم که تحت فشار پایین عمل می کند، به کار می رود، که به آن اواپراتور می‌گویند. و اصطلاح  «سمت بالا» برای نشان دادن بخشی از سیستم که تحت فشار بالا عمل می کند، استفاده می شود، که به آن کندانسور می‌گویند گفته می‌شود.

انواع شیرهای انبساط

اساساً چهار نوع شیر انبساط وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرند. به این شیرها دستگاه های اندازه گیری نیز گفته می شود.

  • شیرهای انبساط اتوماتیک
  • شیرهای انبساط ترموستاتیک
  • شیرهای انبساط با لوله های مویین
  • شیرهای شناور

شیر انبساط یا اکسپنشن ولو

شیر انبساط اتوماتیک

جریان مبرد را به اواپراتور با استفاده از دیافراگم تنظیم می کند. و فشار ثابتی را در تبخیر کننده حفظ می کند.به دلیل نوسانات زیاد فشار در سیستم این شیر زیاد کار آمد نیست.

شیر انبساط ترموستاتیک

از یک مکانیزم ترموستاتیک برای کنترل جریان مبرد به داخل کویل اواپوراتور استفاده می کند

این نوع دستگاه زمانی خوب عمل می‌نماید که بار در نوسان باشد و از این رو برای استفاده در سیستم تهویه مطبوع مناسب است.

هنگامی که اواپراتور گرم می شود، شیر یک نرخ جریان بالاتری را فراهم می کند و هنگامی که سرد می شود، سرعت جریان را کاهش می دهد.

همچنین معمولاً به عنوان شیر TXV، TEV یا TX نیز گفته می شود. که در آن یک سنسورحس کننده وجود دارد که دمای کویل را تشخیص می دهد و معمولاً در دمای بالایی در درون اواپراتور قرار دارد.

سنسور باید بر روی یک پایه محکم نصب شود تا بتواند کارخود را به طور عالی انجام دهد. هنگامی که دمای اواپوراتور برای خنک شدن بیشتر افزایش می یابد، سنسورمنبسط شده و فنر را برای بازکردن دریچه به جلو می راند و دریچه را باز می‌نماید.

به همین ترتیب، هنگامی که دمای مبرد به دلیل عدم نیاز برای خنک شدن کاهش می یابد، فلز سنسور کوتاه شده و باعث می‌شود که فنر دریچه را ببندد.

شیر انبساط با لوله های مویین

لوله های مویین لوله ای با قطر داخلی کوچک است و می تواند بخشی از لوله کویل شود.و به خط مکش نصب می شود. یک فیلتر خشک کن هم گاهی اوقات قبل از لوله نصب می شود تا خاک یا رطوبت را از مبرد جدا نماید.

این سیستم ساده ای می‌باشد و قسمت های متحرک یا بلندی در آن وجود ندارد و مقدار جریان مبرد باید دقیقا در کارخانه تنظیم گردد.

با توجه به هزینه کمتر آن نسبت به دستگاه های دیگر ولی این سیستم برای دستگاه ها با کاربری مسکونی استفاده زیادی دارند.

بسته به طراحی ظرفیت سیستم، قطر داخلی لوله ای که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد از ۰٫۰۳۱” تا ۰٫۰۶۵” و قطر خارجی از ۰٫۰۸۳” تا ۰٫۱۳۰” مورد استفاده است.

شیرانبساط شناور

شیر شناور توسط شناوری که در مبرد مایع غوطه ور است عمل می کند. هر دو شناور پایین و بالا برای کنترل جریان مبرد استفاده می شود.شناور پایین به حفظ سطح ثابت مبرد مایع در اواپراتور کمک می کند. زمانی باز می شود که مایعی در اواپراتور وجود ندارد. و زمانی بسته می شود که مایعی در اواپراتور وجود داشته باشد.

شناور بالا در فشار بالای سیستم قرار دارد و سطح ثابتی از مبرد را در کندانسور حفظ می کند. هنگامی که کمپرسور عمل می کند،جریان از کندانسور به محفظه شناور منتقل می‌شود و دریچه را باز می کند.این امر باعث می شود که مبرد از جایی که ذخیره می شود به داخل اواپراتور جریان پیدا کند. با سقوط سطح مایع در محفظه شناور، شیری که باز بوده بسته خواهد شد از این رو از جریان مایع به اواپراتور جلوگیری خواهد شد.

کاربرد

این قطعه در  وی آر اف و چیلر و سردخانه‌ها و انواع سیستم‌های تبریدی کاربرد دارد.


تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و خرید انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی کافیست با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام: چطور می تونم کمک کنم؟