CFM چیست؟

cfm molayemtahvieh

CUBIC FEET PER MINUTE

به معنی فوت مکعب در دقیقه می باشد. یکی از واحد هایی که در تعیین ظرفیت هیتر های صنعتی و کولرهای صنعتی مورد کاربرد قرار دارد واحد CFM  می باشد. همینطور دومین واحدی که در این زمینه کاربرد دارد واحد متر مکعب بر ساعت می باشد.

که به تفصیل به شرح آنها خواهیم پرداخت. CFM   واحد دبی حجم هوای عبوری است.

cfm-metatahvieh

کاربرد CFM

به جهت مشخص نمودن میزان هوادهی یک دستگاه کولر یا هیتر یا به طور کلی فن های آکسیال و سانتریفیوژ باید دو پارامتر را مشخص نمود، سطح مقطع ورودی هوا که دایره ورودی فن می‌باشد، که با محاسبه مساحت این دایره سطح مقطع ورودی هوا مشخص می گردد.

پارامتر دومی که  باید مشخص گردد سرعت عبور هوا می باشد، که نیاز به تجهیزات خاص خود را دارد.

پس از مشخص شدن این دو کمییت آنها را درهم ضرب می کنیم نتیجه به دست آمده همان فلو FLOW   یا دبی هوای عبوری می باشد، که این فن مورد تست درحال تولید آن است.

حال این دبی یا فلو عموما با واحد های CFM  یا مترمکعب بر ساعت سنجیده می‌شود به صورتی که اگر واحد پارامترهای اول و دوم در دستگاه SI دیده شده باشد نتیجه متر مکعب بر ساعت خواهد بود. و اما اگر در دستگاه امپریال دیده شده باشد نتیجه CFM خواهد شد.

A  سطح مقطع ورودی هوا

V  سرعت حرکت هوا از خروجی فن

cfm metatahvieh

حال به جهت بدست آوردن جواب این سوال که روش محاسبه یک سالن برای خرید کولر به چه صورت میباشد باید گفت که:

در قدم اول:  ابعاد مفید ساختمان را محاسبه می کنیم.

یعنی طول و عرض و ارتفاع را درهم ضرب می کنیم تا حجم هوای ساختمان بدست آید.

قدم دوم:  بررسی نوع کاربری آن ساختمان می باشد که با توجه به نوع کاربری تعداد دفعات تعویض هوا  یا به اصطلاح ACH   آن مشخص می گردد.

قدم سوم : حجم هوای بدست آمده را در تعداد دفعات تعویض هوا ضرب می کنیم.

نتیجه بدست آمده عددی است که می تواند ظرفیت کولر یا فن مورد نظر را مشخص کند.

مثال : برای مشخص کردن مقدار CFM  یک سالن به مساحت ۲۰۰ متر مربع به ارتفاع ۶ متر ۲۰۰*۶= ۱۲۰۰ متر مکعب حجم هوای سالن می باشد با توجه به شرایط جغرافیایی این سالن به طور مثال تعداد تعویض هوا به صورت متغیر محاسبه می شود.

برای محاسبه دقیق نوع کولر یا فن شرایط دیگری نیز حایز اهمیت هستند از جمله شرایط جغرافیایی که در مقالات بعدی به استحضار خواهد رسید.
واحد تولیدی  با نام تجاری متا تهویه تجهیزات متنوعی از جمله انواع هیتر، انواع کولر،انواع هواساز و همینطور فن های اگزاست فن را با بالاترین سطح کیفی تولید می کند. برای کسب اطلاعات دقیق تر از طریق شماره موبایل ۰۹۰۰۴۹۰۰۸۱۸ و یا راههای ارتباطی دیگر با ما تماس بگیرید.

جهت به دست آوردن نتیجه مطلوب از کارشناسان (متا تهویه) مشاوره و راهنمایی بگیرید.

لطفا جهت اطلاعات بیشتر در مورد مباحث متنوع سرمایش و مخصوصا کولرهای صنعتی یا کولر آبی یا کولرهای سلولزی و قیمت خرید کولرهای سلولزی و نحوه ساخت کولرهای آبی و همچنین موارد مصرف کولرهای سلولزی در مکان های مختلف به این مقاله‌های مراجعه فرمایید.

سیستم های سرمایش بسیار پیچیده تر از سیستم های گرمایشی می باشد ، زیرا بجای صرف انرژی برای تولید حرارت و گرما در ساختمان باید انرژی صرف کند تا گرمای تولید شده در محیط داخلی را به خارج از ساختمان هدایت کند.

برای ایجاد هوای سرد بخش های مختلف از جمله سالن های بزرگ تجمعات سینماها ؛ امفی تاتر ها و همچنین مراکز مسکونی و فرهنگی، تجاری، صنعتی ، ورزشی، آموزشی و مذهبـی  پارامتر های مختلفی وجود دارد که به شرح آنها می پردازیم.

 

یک دیدگاه در “CFM چیست؟

  1. پینگ بک: هواساز اکونوپک قطب نمای سیستم های تهویه✅ در مارس 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره و خرید انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی کافیست با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام: چطور می تونم کمک کنم؟